Domowa biblioteka. Jak przechowywać książki?

O książkach można powiedzieć wiele pięknych rzeczy. To właśnie one są odbicie duszy właściciela. Wskazują na marzenia, pragnienia i zainteresowania domowników. Sposób ich przechowywania również nie jest bez znaczenia.

Staranne wybranie mebli do przechowywania książek pozwoli zachować je w lepszym stanie. Drugą korzyścią jest piękna i ponadczasowa ozdoba, która znakomicie wygląda w każdym mieszkaniu. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu mebli?

Przechowywanie książek

Książki nie mogą być poupychane w skrzyniach, piwnicy czy rozrzucone po kątach. W ten sposób szybko ulegają zniszczeniu i zagracają mieszkanie. Niezbędne jest ustawienie mebli, na których będą mogły przyciągać wzrok i nie dadzą o sobie zapomnieć. Trzeba przy tym mieć na uwadze kilka istotnych kwestii.

Wysokość i głębokość półki

Książki mają różne formaty i przed zakupem regału trzeba zwrócić uwagę na swoją kolekcję. Najczęściej spotykane są dwa wymiary:

  • A5 (21 cm) – są to przeważnie książki fabularne
  • A4 (30 cm) – są to przeważnie albumy

Oczywiście nie jest to sztywny podział, ponieważ są również mniejsze i większe książki (książki kucharskie, podręczniki czy wydania specjalne). Dlatego właśnie ważne jest, aby mieć świadomość formatu posiadanych publikacji. Jeśli półka okaże się zbyt niska, trzeba będzie układać książki jedna na drugiej, co jest niepraktyczne i wygląda nieestetycznie. Ta sama zasada dotyczy głębokości półki. Książki nie powinny wystawać poza jej obręb, ale również nie należy układać ich w dwóch rzędach.

Biblioteczka tworząca spójną całość ułatwia wyszukiwanie konkretnych tytułów i jest znacznie przyjemniejsza dla oka. Najlepiej będzie, jeśli po umieszczeniu książki na półce pozostanie jeszcze około 1-2 cm wolnej przestrzeni od krawędzi.

Forma półki

Książki można ustawiać na półkach wiszących, narożnych, a także stojących. Półki wiszące umożliwiają rozbudowywanie biblioteki i nadawanie jej oryginalnych kształtów. Można w ten sposób w interesujący sposób zagospodarować przestrzeń na ścianach i nie będzie problemów w momencie zwiększenia ilości książek, ponieważ wystarczy kupić i zawiesić kolejny element półki. Jest to znakomity wybór do reprezentacyjnych i nowoczesnych pomieszczeń.

Z kolei półki stojące, czyli popularne regały na książki wymagają większej ilości przestrzeni. Nigdy nie powinny być w pełni zastawione publikacjami, aby nie stwarzać wrażenia bałaganu. Swobodne rozmieszczanie książek zagwarantuje również łatwiejszy dostęp do nich.

Odkryte lub przeszklone

Półki i regały odkryte charakteryzują się dużą wygodą użytkowania i są odporniejsze na uszkodzenia. Jednocześnie umieszczone na nich grzbiety książek lepiej wyglądają i nie odbija się w nich światło. Półki przeszklone są jednak lepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa książkom, a także minimalizują ilość kurzu, który się na nich gromadzi.

Przeszklony regał musi jednak zostać ustawiony w miejscu bezpiecznym, gdzie nie będzie narażony na rozbicie. Może nie być to najlepszy wybór, jeśli w domu znajdują się dzieci. Rozbita szyba stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Ten elegancki mebel lepiej jest wybrać, gdy młodzież już dorośnie i będzie ostrożniejsza.