Kelly Yang – Spadochrony

“Spadochrony” Kelly Jang to książka, która porusza wiele trudnych tematów, więc polecam ją wszystkim nastolatkom i osobom dorosłym, którzy nie boją się rozmawiać i przeżywać historii innych, a może nawet i swoich, związanych z rasizmem, nierównością, i napaściami seksualnymi. Mimo tego, że książka “Spadochrony” to nie zwyczajny, słodki romans młodzieżowych, to jednak jest ona nadal polecana przez wiele recenzentek i recenzentów, właśnie za to, że Kelly Jang nie boi poruszać się tematów, które nie często goszczą w książkach dla starszej młodzieży. 

Claire Wang zostaje przez swoich rodziców wysłana z Chin, do Kalifornii, ponieważ wierzą, że tak ich córka zdobędzie dobre wykształcenie, które zapewnia jej dobry start w dorosłym życiu. Jednak Claire nie jest zachwycona tym pomysłem, i kiedy dociera do Kalifornii, przekonuję się, że pomysł jej rodziców nie należał do najlepszych. Teraz dziewczyna musi radzić sobie sama, a po drodze, przekonuje się, jak bardzo jej zagubiona w swoim młodym życiu. 

Claire musi dzielić mieszkanie z Dani De La Cruz, która nie ukrywa swojego zdenerwowania i zniesmaczenia, z faktu, że będzie musiała mieszkać z obcą osobą, poza tym Dani ma swoje problemy, i nie poświęca Claire zbyt wiele uwagi. 

Dani stara się dostać na uniwersytet Yale, i nie będzie to dla niej łatwe, ponieważ nie może liczyć na żadną pomoc finansową, w przeciwieństwie do jej rywali, którzy mogą sobie po prostu kupić miejsce na uniwersytecie Yale, i jakby tego było mało, podczas jednej z wizyt u profesora, Dani doświadcza napaści seksualnej z jego strony, i wszystko wskazuję na to, że cały świat staje przeciwko niej, a jej miejsce na wymarzonej uczelni jest zagrożone. 

Mimo że na początku Claire i Dani robiły wszystko, aby się unikać, to jednak wspólnie przeżyte doświadczenia, przekonują ich, że mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogło im się wydawać.

“Spadochrony” Kelly Jang to mistrzowska powieść o rasizmie, nierówności, i walce o swoje własne dobro. Każdy, kto jest zainteresowany tą powieścią, musi liczyć się z tym, że nie będzie to łatwa lektura, lecz książka, która skłania do głębokich przemyśleń.  


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń książkę