Książki tradycyjne czy elektroniczne?

Wiele osób lubi czytać na różne tematy, powieści kryminalne, miłosne, obyczajowe i inne. Często w biblioteczce nie ma już miejsca na dzieła drukowane. E-booki też zajmują miejsce, ale na dysku, czytniku. Czytanie jest ważne i warto na coś się zdecydować. Poznaj zalety i wady książek tradycyjnych i e-booków.

Książki tradycyjne – zalety

Pachną nowością, zachwycają twardą lub miękką oprawą. Ładne grafiki na okładce przyciągają wzrok. Ułożone alfabetycznie, według kolorów, gatunków lub w inny sposób zachęcają do czytania. Nie patrzymy na ekran podczas czytania, książkę możemy zabrać wszędzie. Szczególnie wydania kieszonkowe mieszczące się do torebki, plecaka. Od czasu do czasu warto je czytać, zajmują mniej miejsca i możemy mieć więcej dzieł na swojej półce.

Książki w miękkich okładkach nie są ciężkie i też można je zabierać ze sobą. Grubsze czytać w domu, a mające mniej stron w plenerze, podróży. Dzieła z wiedzą warto mieć w wersji papierowej i podkreślać ważne informacje. Wracać do nich od czasu do czasu po informacje potrzebne w danej chwili. Niektóre się przedawniają, ale warto sięgać po nowości. W większym formacie lepiej się czyta, czcionka jest większa.

Książki papierowe – wady

Dzieła ciężkie, w twardej oprawie, dużych rozmiarów zajmują wiele miejsca. Nie chcemy ich zabierać ze sobą w podróż, plener. Dzieła w wydaniu kieszonkowym źle się czyta, trzeba je trzymać w dłoniach, nie będą leżały idealnie na stole, łóżku, biurku. Mają mniejszą czcionkę i trzeba wysilać wzrok, żeby coś przeczytać. Dla niektórych może to być przeszkodą w lekturze.

Niezależnie od wielkości książki drukowane zajmują więcej przestrzeni w domu, mieszkaniu. Nie zawsze udaje się je sprzedać korzystnie. Trzeba jednak zrobić miejsce na nowe lub inne rzeczy. Pomocny może być skup książek używanych dostępny w sieci i w miastach. Istnieje trochę takich stron, ale można też sprzedawać na portalach aukcyjnych. Wystawić ofertę kupna wielu dzieł w korzystnej cenie.

E-booki – jakie mają zalety?

Kupuje się je od razu i nie trzeba czekać na kuriera. Pobiera na czytnik e-booków i można czytać na jednym urządzeniu. Opłaca się zainwestować w ten sprzęt, zostanie na długi czas i przeczytamy na nim książki z różnymi wątkami na poprawę humoru i nie tylko. Nie widać grubości przeczytanych książek. W abonamencie czyta się wygodnie, nie kończy czytać nudnych dzieł. Bez wyrzutów sumienia można usunąć z półki wybrane dzieła. Potem także inne przeczytane, do których nie chcemy już mieć dostępu.

E-booki można także kupić na własność i przechowywać w wirtualnej pamięci. Dzieła, które się spodobały zamówić w formie drukowanej. Elektroniczne wersje mają dużą czcionkę. Nie dzieli się ich na wydania pocket i normalne. Litery także można powiększyć. Czcionkę ustawia się w ustawieniach czytnika. Wygodnie się czyta i trzyma czytnik e-booków w dłoni. Nie jest on ciężki, waży mniej niż przeciętna książka. Zabierzesz go ze sobą wszędzie. W podróż dłuższą, krótszą, a nawet na spacer do parku. Zmieści się do walizki, plecaka, torebki.

E-booki – jakie mają wady?

Cena czasami jest wyższa albo kosztują tyle samo, co drukowane. W przypadku abonamentu trzeba mieć nową wersję urządzenia. Starsze modele czytników będą działały, ale wtedy musimy kupić e-booki na własność.

Jak widać, książki w dowolnej wersji mają wady i zalety. Czytelnik sam wybierze swoje ulubione albo skorzysta z każdej możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *