Regał na książki to w mieszkaniu miłośnika literatury mebel obowiązkowy. To także element wystroju, który po prostu zawsze dobrze się prezentuje. Wystarczy, że odpowiednio dobierzemy go pod względem stylu i wielkości, a doskonale dopełni na przykład nasz salon.
Wielkość regału
Kiedy wybieramy regał do salonu, wielkość naszego księgozbioru możemy wziąć pod uwagę dopiero w drugiej kolejności. Niestety nie zawsze sprawdzi się pokaźnych rozmiarów mebel umożliwiający prezentację wszystkich tytułów. Najważniejszym kryterium, którym powinniśmy się kierować, jest wielkość salonu.
Zacznijmy od wyznaczenia miejsca, w którym nasz regał powinien stanąć, i zmierzmy je dokładnie. Następnie spójrzmy na pomieszczenie całościowo i zastanówmy się, jakiej wielkości mebel naturalnie się w nie wkomponuje. Tak jak w przypadku większości mebli, również źle dobrany regał może zaburzyć całą aranżację. Zbyt duży przytłoczy pomieszczenie, natomiast zbyt mały zostanie zdominowany przez pozostałe elementy.
Regał na książki, by dobrze się prezentować, musi spełniać także swoją podstawową funkcję. W przypadku, gdy do naszego minimalistycznego salonu pasuje nieduży mebel, a mamy dużo więcej książek, niż może się na nim zmieścić, możemy w prosty sposób poradzić sobie, wstawiając większy regał w innym pomieszczeniu, na przykład w sypialni. A co jeśli z wystrojem najlepiej skomponuje się wysoki i dość szeroki regał na książki, a my nie mamy co na nim ustawić? Wówczas możemy wybrać nieco mniejszy, ale warto pomyśleć o wyróżniającej się formie. Na jego półkach możemy także ustawić rośliny czy ramki ze zdjęciami, które będą przyciągały wzrok i pomogą go uwydatnić.
Regał na książki a styl salonu
W wyborze mebli bardzo ważny jest styl całego pomieszczenia. Źle dobrane będą się gryzły z wystrojem i zaburzą całą koncepcję.
Wnętrza o tradycyjnym wystroju
Wystrój wielu domów niedający przypisać się do stylów znanych z nowoczesnych mieszkań możemy nazwać tradycyjnym. W takim wnętrzu dobrze sprawdzą się drewniane regały o klasycznej formie, również te bardziej masywne.
Wnętrza nowoczesne, ale nie nudne
Nowoczesne wnętrza, w których króluje minimalizm zdominowany przez biel i proste formy, mogą kojarzyć nam się z nudą przerywaną wyrazistszymi dekoracjami. Właśnie w ten sposób możemy potraktować regał na książki i nieco zaszaleć, wybierając mebel, który będzie mocniejszym akcentem. Możemy pokusić się o kontrastowy, żywy kolor, a jeśli pozostaniemy przy bieli na nietypową formę. Na rynku nie brak modeli o ciekawych kształtach, nieregularnie ułożonych półkach – nawet na ukos.
Praktyczne wnętrza skandynawskie
Styl skandynawski od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, dzięki czemu dobrze znamy jego cechy. Urządzone w nim wnętrza się proste i ciepłe, dominują w nich jasne brązy, szarości błękity i biel. To także styl stawiający na funkcjonalność każdego elementu wystroju. Regał na książki w stylu skandynawskim powinien sprawiać wrażenie lekkiego jak całe wnętrze. Możemy postawić na jasne drewno lub biel, a także połączenie obu kolorów. Sprawdzą się zarówno klasyczne kształty, jak i te bardziej wyszukane jak regał drabinkowy.
Surowe wnętrza industrialne
Wystrój industrialny inspirowany pofabrycznymi loftami jest dość surowy. Dominują w nim ciemne kolory, a wśród materiałów prym wiedzie metal i drewno. Nie inaczej jest, jeżeli chodzi o sam regał na książki. Wnętrza industrialne bardzo dobrze uzupełni regał o metalowej konstrukcji uzupełnionej drewnianymi półkami. Wybierając je, skupmy się przede wszystkim na regałach szkieletowych – najlepiej będą komponować się z wnętrzem, w którym tak ważna jest otwarta przestrzeń.
Bogate wnętrza glamour
Styl glamour to przede wszystkim wnętrza bogato zdobione, w których dominuje połysk. Wybierając regał, warto postawić na mebel, który nie przytłoczy i tak już bardzo bogatego wnętrza. Tutaj także sprawdzą się regały szkieletowe, ale o odmiennym charakterze niż w salonie industrialnym. Postawmy na mebel o metalowej konstrukcji w kolorze złota lub srebra uzupełnionej półkami w kolorze pozostałych mebli lub szklanymi.