Annie Ernaux – Lata

Jeśli moglibyście raz spojrzeć w przeszłość, mając świadomość, że możecie coś zmienić. Spotkać inną osobą, zamieszkać w innym mieście, czy może pozostać w swoich rodzinnych stronach, bo to właśnie tak znaleźliście spokój i szczęście?

A może gdybyście mieli możliwość poprowadzenia swojego życia inaczej, urodzić się jako inna osoba, mieć innych rodziców, zostać kim innym zawodowo, poślubić inną osobę? Co byście zrobili? Co byście zrobili gdyby dano wam możliwość podróżowania w czasie, i poprowadzić swoje życie kompletnie inaczej, ponieważ wiecie, że te, które obecnie prowadzicie, odbiega od waszego wyobrażenia o szczęśliwym życiu. 

Na pewno niejeden z nas tak myślał, lecz niestety nie wynaleziono jeszcze maszyny, która dałaby nam możliwość podróżowania w czasie. Lecz mimo tego, autorka ‘Lata” Annie Ernaux, dzięki temu, że jest pisarką, ma szansę jeszcze raz zajrzeć w głąb swojej przyszłości, i pokazać czytelnikom każdą dekadę swojego życia. Zaczynając od życia w biedzie, aż kończąc na nieszczęśliwym życiu jako członek klasy średniej. 

Annie Ernaux w swojej autobiograficznej książce, nie ukrywa niczego, nawet tego, że wstydziła się tego, że pochodzi z rodziny robotniczej, i przez wiele lat swojej młodości musiała zmagać się z upokorzeniem, mimo tego, że nie miała na nie żadnego wpływu. Nawet wtedy gdy udało jej się uciec z najniższej klasy społecznej, o stopień wyżej, bo do klasy średniej, szybko się przekonała, że i tam nie jest lepiej, ponieważ także im tam ludzie dopuszczają się karygodnych i niedopuszczalnych rzeczy, które przysparzają jej ogromnego upokorzenie. 

Annie Ernaux pokazuję, bez żadnego upiększania, jak wyglądała jej życie w małym, religijnym, normandzkim miasteczku, i kończy na tym, że z religijnym zapałem zaczytywał się w Simone de Beauvoir. Jej życie było nieustanną walką z sekularyzacją, konsumpcją, a także historią, ponieważ była świadkiem wielu wydarzeń, które ukształtowały dzisiejszą Europę i Europejczyków. A dzięki temu, że Ernaux piszę piękną prozą, zachowując jednocześnie dystans, można z łatwością się z jej historią utożsamić.

Annie Ernaux jest tegoroczną zdobywczynią Literackiej Nagrody Nobla, zyskała również nagrodę Man Booker International Prize 2019 oraz Warwick Prize for Women in Translation 2019 za “Lata”. Nic dziwnego, że jest jedną z najpopularniejszych kobiecych pisarek francuskich na świecie. 


Lata
Wydawnictwo:
Published: 2022-01-12
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń książkę