Sophie Anderson – Dom na kurzych łapach

Książki nauczyła już nas tego, że wzięcie jednego wątku literackiego, albo nawet bajki, która ma setki lat, i napisanie jej z innej perspektywy, może sprawić, że spojrzymy na pewne postacie i wydarzenia, z kompletnie innej strony, dzięki czemu będziemy mieli szansę lepiej zrozumieć bohaterów i ich podejmowane decyzję. 

Właśnie takiemu wyzwaniu podjęła się Sophie Anderson w swojej najnowszej książce “Dom na kurzych łapkach”, który oprócz głównej bohaterki- Marinki, przedstawia również jej babcię- Babę Jagę. Lecz Baba Jaga w książce Anderson niczym nie przypomina tej, którą wszyscy możemy pamiętać z opowiadania o Jasiu i Małgosi, ponieważ tym razem Baba Jaga nie będzie zjadała żadnych dzieci, lecz będzie przeprowadzała zmarłych na drugą stronę. 

Marinka mieszka ze swoją babcią Babą Jagą w domku na kurzych łapkach. Marinka ma dwanaście lat, żadnych przyjaciół, labo dalszej rodziny, tylko babcię. Niczego jej nie brakuję, oprócz bliskiej przyjaciółki, z którą mogłaby spędzać wolny czas na zabawie i rozmowie. Jej życie nie jest jednak nudne, ponieważ Baba Jaga stoi na czele Bramy, która oddziela życie zwykłych śmiertelników, od świata zmarłych. 

Mimo że życie Mariki jest pełne ciekawych ludzi i zdarzeń, to jednak chęć zaprzyjaźnienia się z rówieśniczką zwycięża i Marika łamie wszelkie zasady, tylko po to, aby zacząć spotykać się z dwunastolatką ze świata umarłych. Jednak będzie miało to swoje konsekwencje, ponieważ niedługo potem babcia Mariki znika w niewyjaśnionych okolicznościach. 

Marika będzie starała się zrobić wszystko, aby odnaleźć babcię, lecz nie będzie to takie łatwe, a nawet dojdzie do sytuacji, że dziewczynka będzie musiała przekroczyć budzącą grozę Bramę. 

Czy Marice uda się odnaleźć babcię? I czy odnalezienie Baby Jagi będzie wiązało się z zerwaniem relacji pomiędzy Mariką a dziewczynką z zaświatów?

Sophie Anderson od zawsze lubiła czytać niezwykłe opowieści. Za dziecka słuchała tych, które czytała jej mama i babcia, a w dorosłym życiu Sophie Anderson często czerpie inspirację do tworzenia fabuły i historii z legend i folkloru. 


Dom na kurzych łapach
Wydawnictwo:
Published: 2018-04-05
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń książkę