Książki fantasy od zawsze dawały czytelnikom możliwość podróży w czasie i przestrzeni, a także odkrywania nowych światów. Jest to wspaniała forma oderwania się od rzeczywistości, przy której można postawić na samorozwój.
Wrota do innych wymiarów
Każda książka opowiada inną historię, która pozwala zanurzyć się w oryginalnym świecie, pełnym unikalnych postaci. Pozwala to na rozwijanie wyobraźni i kreatywności oraz pomaga poszerzać swoje horyzonty. Fantastyczne światy w literaturze wprowadzają czytelnika w rzeczywistość, gdzie wszystkim rządzi fantazja, magia, nauka czy technologia. Możliwość zanurzenia się w tych wydarzeniach i odkrywania wszystkich tajemnic uniwersum sprawia wielką radość i staje się prawdziwą przygodą.
Zagłębianie się w powieściach fantasy pobudza emocje i zapewnia niezapomniane chwile. Jednocześnie wyniesione z lektury doświadczenia bezpośrednio wpływają na światopogląd czytelnika.
Fantastyka dla dzieci i dorosłych
Jeszcze niedawno literatura fantasy kojarzona była głównie z powieściami dla dzieci i młodzieży, choć dorośli równie chętnie po nie sięgali. Doskonałym przykładem jest tu chociażby „Hobbit” czy „Narnia„. Książki fantasy i science fiction stanowią bramę nie tylko do innych rzeczywistości, ale również do wspaniałego świata literatury i zachęcają do odkrywania kolejnych historii.
Tym sposobem fantastyka nieustannie zyskiwała na popularności. Ambitne dzieła przyciągały i nadal przyciągają fanów, a na podstawie tych dzieł tworzone są wyjątkowe filmy, seriale i gry wideo. Wśród najsłynniejszych powieści dla dorosłych (lub prawie dorosłych) czytelników są takie tytuły jak „Pieśń Lodu i Ognia” (George R. R. Martin), „Wiedźmin” (Andrzej Sapkowski) czy „Malazańska Księga Poległych” (Steven Erikson).
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych autorów fantasy jest J. R. R. Tolkien, czyli autor trylogii „Władca Pierścieni” oraz książki „Hobbit”. Chociaż najbardziej kojarzony jest z tymi pozycjami, to warto pamiętać, że powieściopisasrz stworzył całe uniwersum. Zdecydowanie bardziej skomplikowanymi, a przez to przeznaczonymi dla starszych czytelników, są takie produkcje jak „Silmarillion”, „Ainulindale”, „Dzieci Hurina„, „Pierścien Morgatha” czy „Beren i Luthien„.
Na uwagę zasługują również takie powieści jak „Harry Potter” (J. K. Rowling) czy cykl „Świat Dysku” (Terry Pratchett). Historia młodego czarodzieja jest kierowana do młodzieży, ale z każdym kolejnym tomem rośnie powaga wydarzeń, a mrok staje się coraz gęstszy, przez co młody czytelnik może dorastać razem z głównym bohaterem. Z kolei popularny „Świat Dysku” jest znakomitą i pełną humoru opowieścią o wyjątkowych bohaterach i niezwykłych wydarzeniach, które stanowią swojego rodzaju parodię wielu dzieł literackich, a także wydarzeń ze świata rzeczywistego.
Magia i fantastyczne stworzenia
Najbardziej charakterystyczne cechy literatury fantasy. Magia i fantastyczne stworzenia sprawiają, że fikcyjne światy nieustannie fascynują czytelników i wciągają na długie godziny niezapomnianych przeżyć.
Sięgnięcie po magię jest znakomitym rozwiązaniem, które pozwala autorom na tworzenie niesamowitych i niemożliwych w rzeczywistym świecie wydarzeń. Wszelkie rodzaje zaklęć i rytuałów sprawiają, że możliwości stają się niemal nieograniczone. Trzeba jedynie pamiętać, że magia również powinna mieć swoje mocne i słabe strony, przez co nigdy nie stanowi idealnego rozwiązania na każdą sytuację.
Równie istotne są fantastyczne stworzenie. Kreowanie nowych lub korzystanie z już istniejących modeli magicznych istot sprawia, że emocje czytelnika są pobudzane, a jego ciekawość nieustannie rośnie.
Fantastyka naukowa
Wielką popularnością cieszy się również science fiction, czyli gatunek literacki, w którym światy kreowane są w oparciu o zaawansowaną technologię i osiągnięcia naukowe. Jest to intrygująca wizja przyszłości, jaka może rzeczywiście czekać na człowieka. W powieściach science fiction często można znaleźć również elementy fantasy.
Najczęściej (chociaż nie tylko) literatura science fiction dotyczy podróży międzygwiezdnych i odkrywania nowych planet. W czasie tej przygody odkrywane są różne formy życia, a ludzkość nie jest jedynym inteligentnym mieszkańcem Wszechświata.
Istotnym elementem fantastyki naukowej są rozwinięte technologie, o których ludzie od dawna śnią, ale w rzeczywistości do ich powstania może nigdy nie dojść. Jest to różnego rodzaju urządzenia, umożliwiające na przykład podróże w czasie, teleportację czy kontakt z obcymi cywilizacjami. Te kwestie zawarte w powieściach science fiction skłaniają do refleksji i zachęcają do zastanowienia się nad przyszłością ludzkiej cywilizacji.
Wybór idealnej książki fantasy
Wiele osób zastanawia się, jak wybrać idealną książkę fantasy dla siebie lub na prezent. To zadanie bywa wymagające, ponieważ fantastyka jest niesamowicie bogatą dziedziną literatury. W pierwszej kolejności warto przemyśleć gust swój lub bliskiej osoby. Następnie przychodzi pora na wybór podgatunku. Może to być przykładowo medieval fantasy, dark fantasy, high fantasy, epic fantasy, low fantasy, urban fantasy czy science fiction.
Kiedy zakres poszukiwań zostanie zawężony, można zacząć rozglądać się za konkretnymi pozycjami. Pomocne w tym okazują się nie tylko opisy książek, ale również ich recenzje napisane przez czytelników. Dobrym pomysłem jest również rozmawianie z rodziną czy przyjaciółmi. Być może znają interesujące tytuły i są w stanie polecić konkretny tytuł lub serię.
Czytanie książek fantasy jest znakomitym sposobem na rozwój wyobraźni i kreatywności, pobudzenie zmysłów i oderwanie się od świata rzeczywistego. Pełne przygód historie urzekają swoim niepowtarzalnym klimatem, a dobrze wybrana książka na długie lata pozostanie w pamięci i będzie stanowić inspirację dla czytelnika.