Literatura nieustannie odgrywa ważną rolę w życiu wielu ludzi. Czytanie książek to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale również forma rozwoju osobistego. Jest to znakomita sposobność do odkrywania nowych perspektyw. Jakie trendy panują w dzisiejszej literaturze i co cieszy się największym zainteresowaniem wśród czytelników?
Dominujące nurty literatury
Nurty w literaturze nieustannie się zmieniają i ewoluują. Autorzy próbują przekraczać kolejne granice i szukają nowych sposobów wyrazu. Obecnie literatura w znacznej mierze ukierunkowana jest na przekazywanie społecznych, politycznych i kulturowych przesłań. Odbywa się to na wielu płaszczyznach i na różne interesujące sposoby. W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się poniższe zjawiska.
Literatura LGBT
Coraz częściej pojawiają się książki skupiające się na tematyce głośnego LGBT. Autorzy podejmują się omawiania trudnych tematów związanych z coming outem, walką z dyskryminacją, a także z tożsamością płciową.
Dystopia
Sytuacja ekonomiczna, technologiczna i polityczna na świecie przyczyniają się do snucia ponurych wizji przyszłości. Czytelnicy coraz chętniej czytają powieści o futurystycznym świecie i degeneracji ludzkości. Te historie zazwyczaj opowiadają o sztucznej inteligencji przejmującej władzę nad człowiekiem, totalitarnych reżimach, świecie postapokaliptycznym czy rzeczywistości człowieka po wojnie światowej.
Thriller psychologiczny
W tym nurcie literackim cała sztuka polega na skutecznym trzymaniu czytelnika w ciągłym napięciu. Emocjonalny niepokój z kolei jest tym, co wiele osób ceni sobie w thrillerach. Książki zazwyczaj opowiadają skomplikowane i zaskakujące historie o psychopatach, seryjnych mordercach i złożonych relacjach międzyludzkich.
Fantastyka i science fiction
Te dwa gatunki zawsze są blisko siebie, a często przenikają się wzajemnie. Jednocześnie cieszą się coraz większą popularnością. Oferują wielką różnorodność i pozwalają autorom na wykazanie się kreatywnością. Budowanie od podstaw całych światów, ich historii, a także zamieszkujących ją istot sprawia, że możliwości są niemal nieograniczone.
Kryminał
Niezmiennie popularny gatunek literacki, który wciąż cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Wciągające zagadki kryminalne i historie detektywistyczne skłaniają do myślenia i pozwalają bezpiecznie zanurzyć się w intrygujący świat zbrodni.
Bestsellery i trendy czytelnicze
Tym tematem w równym stopniu interesują się wydawcy, autorzy, jak i czytelnicy. Jakie książki w ostatnim czasie mogą szczycić się mianem bestsellera?
Fantastyka i science fiction
Fantastyka porusza wyobraźnię i pozwala zagłębić się w światach pełnych magii i prawdziwych cudów. Do popularności tego nurtu literackiego zdecydowanie przyczyniają się liczne gry i filmy. Bestsellery fantasy są zarówno nowymi, jak i nieco starszymi dziełami. Znajdują się wśród nich takie tytuły jak „Wiedźmin”, „Malazańska Księga Poległych”, „Thunderhead” czy „Darkfever”.
Powieści obyczajowe
Gatunek kierowany głównie w stronę kobiet, często zawierający poruszające historie miłosne. Wśród obyczajowych bestsellerów 2023 można znaleźć tytuły: „Kochanki Konstancina”, „To, co zostaje w nas na zawsze”, „Złodziejka listów” oraz „Trzy kobiety”.
Kryminał
Wciągają czytelnika w świat pełen tajemnic i brutalnych wydarzeń. Czy uda się rozwiązać tajemnicę i odkryć skrywane sekrety? Niezmiennie na szczytach bestsellerów dominują powieści, które napisał Remigiusz Mróz: „Langer” oraz „Kabalista”. Na liście znaleźć można także kolejną część serii „Hubert Meyer” (Katarzyna Bonda).
Książki młodzieżowe
Często poruszają trudne tematy, a przy tym wciągają młodych czytelników w niesamowite historie, z których można wyciągnąć wiele wartościowych lekcji. Książki młodzieżowe często przyciągają również uwagę dorosłych czytelników. Wśród bestsellerów 2023 znajdują się tytuły: „11 papierowych serc”, „The Inheritance Games” oraz serie „Lato” i „Rodzina Monet”.
Powrót do klasyki. Literatura dawniejszych epok
W świecie literatury w ostatnich latach dużo emocji budzi temat klasyki. Wiele osób chętnie powraca do dawniejszych dzieł. Są to w szczególności czytelnicy ceniący sobie piękno i bogactwo języka, złożoność fabuły i głębokie przesłania.
Coraz więcej osób z chęcią sięga po dawniej pisane utwory, takie jak „Wojna i pokój” (Lew Tołstoj), „Zbrodnia i kara” (Fiodor Dostojewski), „Opowieści o wielkim lesie” (Kenji Miyazawa) czy „Słońce (Rabindranath Tagore).
Ciekawostką jest, że klasyka nie zawsze oznacza dawne utwory. Coraz częściej mówi się o nowym nurcie literackim, jakim jest nowa klasyka. Za jej powstanie odpowiadają współcześni autorzy, którzy w swojej twórczości nawiązują do stylu i formy literatury minionych epok. Znakomitym przykładem jest Haruki Murakami, który w swoich powieściach łączy elementy grozy, fantasy i filozofii. Wśród jego dzieł można znaleźć tytuły: „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”, „Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu”, „Drive My Car”, „Kafka nad morzem”, „Śmierć Komandora”, „Mężczyźni bez kobiet”, „Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973” czy „Przygoda z owcą”.